Копия на ренесансови скулптури, изложени в Музей на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, бяха пренесени в средновековния замък Бирон, Югозападна Франция, предаде АФП.
По случай Европейските дни на наследството този уикенд тези статуи, изобразяващи „Погребението на Христос“ (Mise au tombeau du Christ), увенчани с херувими, заемат мястото на оригиналните в параклиса на замъка.
Фотографии на Хелга Парис ще бъдат показани в изложба в Софийската градска художествена галерия (СГХГ). Експозицията, курирана от Инка Шубе, съдържа около 130 черно-бели фотографии, кратки обяснителни текстове и филмов портрет от Хелке Миселвиц.
Тя ще бъде представена в периода 19 септември – 24 ноември, съобщават организаторите.
Кураторът Инка Шубе ще присъства лично на откриването, а на 20 септември ще направи и тур в изложбата, отбелязват от екипа.
„Творчеството на Хелга Парис (1938-2024) играе важна роля в германската фотография. Със своите отделни изображения и серии тя разгръща своеобразна живописна палитра на източногерманското ежедневие от края на 60-те до 90-те години на ХХ век. В нейните фотографии всичко изглежда живо, диша, усеща се: не само хората и животните, но и къщите, улиците, пейзажите и вещите“, разказват ор
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.
Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала.
Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса. Но не само – в някои зали звучат съвременни ритми и се предлагат танцови развлечения за всеки вкус. Виенчани остават верни на своите балове, има и многобройни гости от чужбина.
Баловете като икономически двигател Според Виенската стопанска камара балният сезон е един от основните източници на доходи за виенския бизнес. Включени са много бизнес сектори – от шивачи, обущари, гримьори,
Джаз изпълнителят Боби Вълчев ще има два благотворителни концерта – на 14 декември в Пловдив, и на 16 декември в София, в арт център „Сити марк“, съобщават организаторите.
Артистът подкрепя тази година инициативата „Училище за надежда", която предоставя образование на деца от уязвими социални групи, стремейки се да им осигури шанс за по-добро бъдеще.
„Вълчев и неговият екип ще пренесат публиката в приказна коледна атмосфера, изпълнена със светлината на хиляди свещи и красотата на джаз интерпретациите. Към него на сцената ще се присъединят музикантите от джаз бенд „Пловдив“, които ще добавят своя уникален стил и енергия, превръщайки всеки музикален момент в незабравимо изживяване. Това не са просто концерти, а истински спектакли, създадени да пр
Живописни картини и колажи са представени в изложба в Арт център „Къща на художниците“ в Плевен. Автори на творбите са Ралица Цветкова и Константин Бурдиняшки – Кибур.
Тази експозиция се превърна в едно неочаквано добра комбинация за мен. Предизвикателство бе да подредя модернистичния артистизъм на Константин до романтичните живописни платна на Ралица, но смятам, че изложбата ще бъде интересна за голяма част от любителите на изобразителното изкуство, каза уредникът на арт центъра Владимира Йорданова.
Ралица Цветкова представя картини, вдъхновени от нейните пътешествия през последната година. Показва пъстротата на Италия. „Силно впечатлена от Венеция тя рисува атмосферата, старите сгради и магичните отражения във водата и ни потапя в един мечтан свят“, допълни Йорданова.
Константин Бурдиняшки участва в изложбата с няколко цикъ
Строшена китара на Тейлър Суифт е намерила нов дом, след като някой е купил в eBay придобилия огромна популярност инструмент, съобщава Ти Ем Зи.
Според сайта за електронна търговия във вторник вечерта неизвестно засега лице е придобило китарата, която беше включена във вирусен видеоклип в края на септември - срещу тлъстата сума от 6550 долара.
През септември Гари Естес, жител на Тексас, похарчи 4 000 долара на благотворителен търг за китара, рекламирана като носеща подписа на Тейлър Суифт. След като се сдоби с китарата на търга, Гари взе чук и я строши пред камера.
Видеото с чука скоро стана супер популярно в социалните мрежи. По-късно Гари заяви, че не е имал никакви лоши намерения с това си действие, а просто се е шегувал.
Гари явно не се е чувствал твърде привързан към строшената китара на стойност 4 000 долара. В eBay е отбелязано, че мъжът я е дари
Тези монументални фигури, изваяни през XVI в. от анонимен скулптор, са дарени през 1907 г. от последния маркиз дьо Бирон на американския предприемач Джон Пирпонт Морган, известен като Джей Пи Морган. Той по-късно ги дава музея „Метрополитън“.
През 1957 г. първоначалното искане за създаване на копия е отхвърлено от музея в Ню Йорк с мотива, че отливката може да повреди произведенията на изкуството. Но през 2018 г., когато отново е пусната молба за създаване на копия, възражения няма. Това е така, тъй като вече съществуват нови технологии, позволяващи да се възпроизведат скулптурите, без да бъдат докосвани.
В петък вечерта, 30 август, в Археологически комплекс „Калето“ в Мездра се представя постановката „Исмаел в Париж“ на пътуващ театър „Бабел“ от Франция.
Преди Мездра актьорите са играли на сцена във Венеция, коментира Йоана Константинова – учител по английски и френски език в СУ „Иван Вазов“, Мездра.
Тя е поканила тримата комедианти с основна цел да се популяризира френският език.
По думите й в пиесата участват майка, баща и син. Естел Бониер Бел Хадж, Мансур Бел Хадж и техният 12-годишен син Исмаел Бел Хадж разказват историята на млад тийнейджър с вечно бързащи родители, който открива случайно, че неговите баба и дядо са били парижки кабаретни артисти. Когато те се появяват пред очите му, Исмаел открива един вълшебен Париж.
„Постановката е забавна, играе се в 28 държави, а нашата публика ще ра
Обявиха 11-те финалистите в първите награди SoAlive Music Video Awards. Изборът е направен измежду стотици кандидатури от цяла Югоизточна Европа от международно жури, допълват организаторите.
Сред финалистите има групи – Flygood с „Жив късмет“, Flying Nomads с Redwall и Woomb с Last Rays.
Както информирахме, победителят ще бъде обявен на церемония, на 3 октомври. Събитието е част от музикалната конференция SoAlive (SAMC), която ще се състои от днес до 4 октомври 2024 г. в София и се очаква да посрещне над 400 международни делегати.
Победителят ще получи грант в размер на 10 000 евро за създаване на нов музикален видеоклип с подкрепата на Magic Shop. Той ще бъде предоставен под формата на наем на оборудване. Това включва всякакъв вид оборудване
Млад мъж губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване. Неспособен да отработи травмата, той поръчва експериментална технология, която му позволява да се среща с жена си в паралелна дигитална реалност.
Сюжетът е от „Съзвездия“ на Ник Пейн, първата за новия сезон премиера в Народния театър.
Първите представления са на 12, 25 и 29 септември, съобщават от трупата.
Сценичната версия и режисурата са на Елица Йовчева, преводът – на Матей Тодоров, сценографията, костюмите и видеодизайнът – на Петко Танчев, композитор е Георги Атанасов.
В спектакъла участват актьорите Ненчо Костов и Радина Думанян.
Докога и докъде се простира животът? Възможен ли е и отвъд своя край? Какво значи „време“ в контекста на детермин
Спектакълът „Бурята“ (реж. Робърт Уилсън), продукция на Народния театър „Иван Вазов“ (НТ), е представен като най-важното събитие на тазгодишното издание на Международния театрален фестивал в Тбилиси, Грузия.
Представленията ще бъдат на 17 и 18 септември, съобщават от българската трупа.
Фестивалът в Тбилиси е основан през 2009 г. с мисията да популяризира града, неговата култура и уникалната творческа атмосфера. Провежда се всяка година, в края на септември и началото на октомври, и е едно от основните събития в областта на сценичните изкуства в Кавказ, като привлича вниманието на най-известните, креативни, провокативни и иновативни театрални продукции от света, място за среща на Европа и Азия, разказват от НТ.
По думите им фестивалът е домакин на лидерите на световния те
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават организаторите.
По-рано тази година, на 30 май в Сполето (Италия), в една от централните галерии в града на изкуствата, бяха изложени картини на прочутия оперен бас и академичен художник.
На 30 септември, отново в Сполето, в рамките на „Менотти арт фестивал“ на Никола Гюзелев и неговото изкуство ще бъде посветена престижната в музикалния свят награда на името на Томас Шиперс. Публиката ще може да чуе незабравими негови изпълнения на видео от златния фонд на театро „Реджо“ в Парма.
На 5 октомври в Софийската опера е юбилейният концерт, на който ще б
През 2023 г. замък Бирон посреща повече от 60 000 посетители.